واتساپ

راهنمای خرید دوربین مداربسته

همانطور که می دانید برای طراحی یک سیستم مداربسته برای یک مکان می بایست در ابتدا بر اساس موارد زیر مشخص شود که کدام نوع از دوربین های مداربسته بهتر است در این مکان استفاده گردد؟

  • استفاده از تکنولوژی تحت شبکه یا IP
  • استفاده از تکنولوژی آنالوگ یا AHD
دوربین ahd یا ip
دوربین ahd یا ip

بهتر است که قبل از خرید و یا طراحی یک سیستم دوربین مداربسته برای یک محیط موارد زیر در نظر گرفته شود...

1- گسترش پذیری و آینده نگری

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در دوربین های مداربسته قابلیت پشتیبانی از سیستم های قدیمی در نظر گرفته شده و این به شما اجازه میدهد که مثلا یک دوربین مداربسته AHD را به یک دستگاه DVR آنالوگ هم بتوان اتصال داد ولی این در گزشته امکان پذیر نبود . مثلا در گذشته دوربین های مداربسته فلان برند به دستگاه ضبط ویدیویی برند دیگر کار نمیکرد ولی امروزه با ظهور پروتکل ONVIF همه دوربین های پشتیبانی کننده از این پروتکل مهم نیست که چه برندی باشند در نهایت با هم کار میکنند .

2- بودجه و قیمت

بودجه مورد نیاز برای خرید دوربین های AHD به مراتب کمتر از دوربین های IP می باشد و این تناسب قیمت دقیقا نسبت به امکاناتی که با می دهند متناسب است .

3- بستر ارتباطی و اجرا

موارد مربوط به سیم کشی و نحوه نصب و اجرای سیستم های مداربسته بخش مهمی است که باید به آن توجه کرد. سیستم های تحت شبکه  IP انعطاف پذیری خوبی دارند و در حالت های سیمی و بیسیم و حالت های ترکیبی می توان استفاده کرد اما در سیستم های آنالوگ AHD سیم کشی و بستر ارتباطی محدود است.

4- امکانات و قابلیت ها

در برخی از سیستم های امنیتی امروزی نیاز است تا دوربین مداربسته مستقیما به کامپیوتر متصل شود و این به لحاظ بستر شبکه دوربین های تحت شبکه IP امکان پذیر است . مانند پلاک خوانی ، درب پارکینگ ، دوربین ترازو و باسکول ، دوربین خط تولید و ....

دوربین های تحت شبکه ترکیبی از یک دوربین معمولی و یک سری قطعات کامپیوتری مانند پردازنده و رم می باشند و اکثر آن ها توسط زبان برنامه نویسی لینوکس ارتقاع یافته اند. این دوربین ها قابلیت های خوبی در اختیار شما قرار  میدهند مانند : میکروفن در کنار دوربین بدون نیاز به سیم کشی اضافی ، قابلیت اتصال و هماهنگی با دزدگیر و هشدار در زمان دستکاری دوربین و یا اتفاقات تعریف شده ، قابلیت تنظیم حرفه ای پارمتر های تصویر برداری مانند شاتر الکترونیکی ، قابلیت ارسال تصویر در صورت مشاهده حرکت بر روی ایمیل شما و ....

چرا دوربین تحت شبکه IP می خریم:

امنیت بالای دوربین های تحت شبکه

استفاده از دیتای دیجیتال دوربین به صورت مستقیم مانند نرم افزارها و انتقال تصویر خود دوربین

بستر ارتباطی انعطاف پذیر و در بعضی موارد کابل کشی کمتر

تصویر برداری حرفه ای در روز و شب با استفاده از امکانات پیشرفته آن

گسترش پذیری و آینده نگری بهتر

انتخاب نوع دوربین بر اساس ساختار آن

بر اساس موقعیت نصب دوربین ها، شما می توانید مشخص کنید که از کدام نوع از دوربین ها از نظر ساختار می خواهید استفاده کنید:

دوربین مداربسته دام یا بولت
دوربین مداربسته دام یا بولت

انواع دوربین مداربسته:

  • دوربین مداربسته دام سقفی
  • دوربین مداربسته بولت بیرونی
  • دوربین مداربسته صنعتی بیرونی

دوربین دام مناسب محیط های داخلی و دوربین بولت مناسب محیط های بیرونی می باشد و دوربین صنعتی مناسب مکان های صنعتی کارگاهی و کارخانه ها و مزارع و گلخانه ها هستند.

انتخاب لنز مناسب برای زاویه دید مناسب

انتخاب لنز، متناسب با وسعت فضا و فاصله کانونی آن (فاصله دوربین تا اجسام مورد نظر در تصویر) می تواند مشخص کند که دوربین امنیتی می باشد یا نظارتی.

همانطور که می دانید دوربین هایی امنیتی هستند که بتوانند در کل محدوده پوشش، تمام جزئیات را واضح و قابل ثبت نمایش دهند. دوربین های نظارتی نیز می توانند از همان نوع دوربین باشند ولی محل بزرگ تری را تحت پوشش قرار دهند و کلیات تصویر را به نمایش بگذارند و جزئیات خیلی قابل مشاهده نیستند.

دوربین مداربسته با لنز ثابت یا فیکس
دوربین مداربسته با لنز ثابت یا فیکس

به صورت کلی در دوربین های مداربسته دو نوع لنز داریم:

  • لنز ثابت یا فیکس
  • لنز تنظیم شونده، متغیر یا وریفوکال

لنزهای ثابت که بیشتر در دوربین های مداربسته استفاده می شوند6/3 میلی متر و یا 4 میلی متر می باشند و به ترتیب حدودا 72 درجه و 65 درجه زاویه دید دارند.

نکته کاربردی: شما می توانید با قرار دادن یک دست بر روی چشم خود در حالتی که فقط با یک چشم نگاه کنید، تقریبا شبیه لنز 6/3 میلی متر زاویه دید خواهید داشت. با این روش می توانید تشخیص دهید که زاویه دید دوربین هایتان کافی است یا خیر.

لنز متغیر یا وریفوکال نیز مانند لنز دوربین های عکاسی قابلیت زوم و فکوس را به شما می دهند. از 8/2 میلی متر تا 12 میلی متر که بر اساس زاویه دید مورد نیاز محل شما تنظیم می شود، تصویر واید و عریض و یا تله و زوم باشد.

اگر می خواهید تصویر یک محل یا چیز خاصی را، که چندان بزرگ نیست و کمی دورتر است، واضح داشته باشید در اینجا می توانید لنز خود را کمی زوم کنید و فاصله دورتر را واضح تر ببینید.

و حالا که متوجه تفاوت دوربین ها با لنزهای ثابت یا متغیر شدید و می توانید مشخص کنید که کدامیک مورد نیازتان است وارد مرحله بعدی می شویم.

انتخاب کیفیت تصویر یا رزولوشن

کیفیت تصویر بالاتر بهتر است اما این دلیل نمی شود که همه جا بالاترین کیفیت را باید انتخاب کرد. برای هر محلی که دوربین می خواهید باید بررسی کنید که بر اساس وسعت فضای تحت پوشش چه میزان کیفیت تصویری مناسب است. به طور مثال در محل های کوچکی مثل آبدارخانه یک شرکت یا اتاق پذیرش یک کلینیک می توان دوربین های کیفیت معمولی هم نصب کرد.

کیفیت تصویر دوربین مداربسته
کیفیت تصویر دوربین مداربسته

به سیستم نظارت صوتی یا میکروفن احتیاج دارید؟

با توجه به اینکه از قبل می دانید ضبط صدا در محل مورد نظر قانونی است یا خیر؟ در جریان باشید که اکثر دوربین های تحت شبکه یا IP، قابلیت اضافه کردن میکروفن به آن ها را دارند. اما در سیستم AHD میکروفن ها مستقیم به دستگاه DVR متصل می شوند و با توجه به ظرفیت تعداد میکروفن ورودی دستگاه، شما می توانید میکروفن داشته باشید. به طور مثال یک دستگاه 16 کانال  AHDفقط قابلیت اتصال چهار عدد میکروفن را دارد.

ضبط صدای دوربین مداربسته
ضبط صدای دوربین مداربسته

به چه مدت زمان ضبط نیاز دارید؟

حتما می دانید که چه مدت زمانی را برای ضبط کردن تصاویر دوربین ها در دستگاه نیاز دارید؟ یک هفته برای کار شما کافی است یا یک ماه؟

هرچقدر کیفیت دوربین بالاتر باشد حجم ضبط تصاویر نیز بیشتر است. به این معنی که اگر دوربین با کیفیت دارید، حتما باید حافظه ای با ظرفیت بالاتری برای خود تهیه کنید. اکثر دستگاه های موجود در بازار تا 2عدد هارد را پشتیبانی می کنند و هرکدام از این هارد ها می توانند تا 6 ترابایت ظرفیت داشته باشند. برای محاسبه مقدار فضای حافظه مورد نیاز خود بر اساس مدت زمان، خیلی راحت در ابتدا با توجه به کیفیت، حجم مورد نیاز روزانه دوربین را مشخص کنید و سپس تعداد روز و تعداد دوربین را مشخص کرده و بعد از آن به راحتی می توانید حافظه خود را انتخاب کنید.

مدت زمان ضبط دوربین مداربسته
مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

تعداد دوربین * تعداد روز * کیفیت روزانه دوربین = حافظه مورد نیاز

 4عدد دوربین * 15 روز * 28 گیگابایت در روز = 1680 گیگابایت معادل یک ترابایت و 680 گیگابایت

چه لوازم دیگری لازم است؟

کابل:

عمده ی نصب ها در دوربین های مداربسته به صورت کابلی انجام می شود. حالا این سوال پیش می آید که شما چقدر کابل نیاز دارید تا دوربین ها را نصب کنید؟ در پاسخ باید بگوییم که این بستگی به نوع تکنولوژی مورد نظر شما دارد.

کابل دوربین مداربسته
کابل دوربین مداربسته

اگر تکنولوژی تحت شبکه را انتخاب کرده اید کمی کار راحت تر می شود. چرا که برای ارتباط دوربین ها باهمدیگر و اتصال آن ها به دستگاه مدیریت ضبط تصاویر NVR یک سوییچ شبکه لازم است که آن ها را به یکدیگر ارتباط دهد. در این حالت فقط یک کابل از دستگاه NVR به سوییچ شبکه متصل می شود.

در اینجا قبل از هرکاری باید مشخص کنید که دستگاه مدیریت ضبط تصاویر NVR را کجا قرار است که نگهداری کنید و دوربین هایتان را کجا قرار است که نصب کنید.

بهترین جای قرار گرفتن سوییچ شبکه حد فاصل بین دستگاه ضبط تصاویر و دوربین ها می باشد. بعد از مشخص شدن جای دوربین ها، دستگاه و سوییچ شبکه، مسیرهای کابل رو متر بزنید و مجموع این فاصله ها می شود متراژ کابل مصرفی شما. همیشه متراژ را مقداری بیشتر در نظر بگیرید تا با پیچ و خم های احتمالی مسیر و سوکت زدن، کابل کوتاه نیاید.

اگر از تکنولوژی AHD استفاده می کنید در جریان باشید که دیگر سوییچی در کار نیست و از هر دوربین یک سیم به دستگاه ضبط تصاویر DVR متصل می شود. در اینجا هم باید دستگاه را در جای مناسبی نصب کنید که هم امنیت داشته باشد و هم با دوربین ها در نزدیکترین فاصله قرار بگیرد. در این حالت شما از هر دوربین مسیر کابل کشی را تا دستگاه مدیریت ضبط تصاویر DVR محاسبه کرده و متراژ کابل مصرفی را تخمین بزنید.

نکته1: تامین برق دوربین ها در بخش دوربین های تحت شبکه IP می تواند با کابل کشی جداگانه برق همراه باشد و یا می توان با کمی تغییر در انتخاب سوییچ مرکزی، از حالت معمولی به حالت پشتیبانی از استاندارد POE، و با توجه به پشتیبانی کردن دوربین از استاندارد POE، می توان از همان یک عدد کابل شبکه، هم برق دوربین را تامین کرد و هم تصویر را ارسال کرد.

نکته2: تامین برق در دوربین های  AHDمی بایست به صورت جداگانه انجام شود. قابل توجه شما یک سری از کابل های مخصوص برای این موضوع با نام کابل ترکیبی در نظر گرفته شده است که در کنار کابل تصویر، یک کابل برق چسبانده شده است و برق را برای شما تا دوربین می رساند.

جمع بندی: محاسبه کابل مصرفی در دوربین مداربسته به محل قرارگیری دستگاه، دوربین ها و نوع تکنولوژی مورد استفاده در دوربین ها و تامین برق آن ها بستگی دارد.

منبع تغذیه برای دوربین چیست؟

بر خلاف تصور برخی افراد که فکر می کنند با تهیه دوربین دیگر نیازی به منبع تغذیه ندارند، باید بدانند که تمام دوربین های مداربسته در دنیا نیاز به برق دارند. یک آداپتور 12 ولت 2 آمپر برای تامین برق یک دوربین مداربسته به صورت جداگانه باید تهیه شود که برق دوربین را تامین کند. در دوربین های مداربسته تحت شبکه علاوه بر اینکه می توان از آداپتور 2 آمپر برای تغذیه آن استفاده کرد، می توان با استفاده از سوییچ شبکه POE در صورتی که دوربین از استاندارد POE پشتیبانی کند برای تامین برق آن و بقیه دوربین ها استفاده نمود که با یک کابل شبکه هم اطلاعات تصویر منتقل شوند و هم برق مورد نیاز دوربین تامین شود. اما در دوربین های AHD حتما نیاز به یک آداپتور 2 آمپر و یا یک پاور سوییچ مرکزی 20 آمپر برای تامین چندین دوربین (حداکثر 10 دوربین)  می باشد.

اتصالات  دوربین های مداربسته

در دوربین های تحت شبکه، سوکت شبکه، کابل را به سوییچ یا دوربین متصل می کند. این سوکت پلاستیکی/فلزی توسط آچار شبکه یا کریمپر به کابل متصل می شود.

در دوربین های AHD سوکت BNC کابل را به دستگاه و دوربین متصل می کند. سوکت  BNC در انواع پیچی، لحیمی و پرسی موجود می باشد.

و در آخر به لوازمی که امنیت پروژه شما را بیشتر می کنند می رسیم. بودن و نبودن این لوازم به سطح امنیتی و استاندارد بودن پروژه اولین دوربین مداربسته شما درجه و ارزش می دهد. از جمله این لوازم می توان به:

رک:

محفظه ی فلزی با درب قفل دار برای نگهداری دستگاه ضبط ویدوئی و سوییچ های شبکه و منبع تغذیه مرکزی.

داکت:

محفظه ای پلاستیکی برای پوشش کابل کشی که کابل ها را داخل خود نگه می دارد و مخفی می کند و ظاهر کار شما را زیبا نگه می دارد.

فلکسی:

برای محیط های بیرونی خیلی کاربرد دارد، از جنس فلز می باشد و با روکش پلاستیکی است و از بریده شدن و دسترسی به کابل ها محافظت می کند.

جعبه تقسیم پلاستیکی:

محفظه ی جعبه ای پلاستیکی، جهت نگهداری آداپتور و محل اتصال سوکت کابل به سوکت دوربین.

گلند:

قطعه نگهدارنده اتصال فلکسی به جعبه تقسیم.

حالا با داشتن این موارد می توانید انتخاب کنید که چه چیزهایی نیاز دارید و بهترین سیستم امنیتی مورد نیازتون را انتخاب و تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مطالب مرتبط در سایت را مطالعه کنید و یا با ما تماس حاصل نمایید.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مقاله