Exposure time چیست ؟

Exposure time چیست ؟

Exposure time  چیست ؟

سرعت شاتر یک پارامتر اساسی است. مخصوصا زمانی که شما می خواهید دوربین را در محلی که کم نور است استفاده کنید. همچنین آن را با نام اکسپوژرتایم هم می شناسند. سرعت شاتر یک دوربین، مقدار نور مجاز ورودی به سنسور تصویر را کنترل میکند.

محیط هایی با شرایط نور کم، نیازمند به سرعت شاتر کمتری می باشند تا بتوانند تصاویر به درد بخوری را تصویربرداری کنند.

زمانی که اشیاء در تصویر ثابت باشند سرعت شاتر پایین مناسب است اما این کار می تواند برای اجسام در حال حرکت باعث تاری در تصویر بشود و دوربین را بی فایده جلوه دهد.

کارخانه های سازنده، میزان حداقل نور را در ویژگی های محصول ارائه می دهند و مبحث سرعت شاتر برای عکاسان یک نکته کلیدی است. در دوربین های مداربسته نیازی نیست که شما در این زمینه حرفه ای باشید اما اطلاعات پایه مهم هستند. چراکه بدانید در زمانی که در شرایط نوری کم بودید به چه دلیلی به این مشکل برخورد کرده اید. رنج معمول سرعت شاتر از 25/1 شروع می شود وتا 1000 تغییر پیدا می کند.

گفته شده و ما پیشنهاد می دهیم که حداقل سرعت شاتر در دوربین های مدار بسته 30/1 باشد.

برای اجسام در حال حرکت در تصویر با سرعت بیشتر، مانند خودرو، سرعت شاتر 60/1 و یا حتی بیشتر نیاز است تا تاری تصویر را بگیرد. در اینجا باز هم بستگی به سرعت خودرو دارد. یکی از عمومی ترین موارد کاربردی در این حالت، دستکاری سرعت شاتر برای ثبت پلاک خودرو می باشد.

در عکس زیر می توانید مشاهده کنید که با سرعت کمتر از 10 مایل بر ساعت یک دوربین با سرعت شاتر 30/1  نمی تواند تصویر واقعی را ارائه دهد ولی با سرعت شاتر 500/1 پلاک قابل خواندن است.

امروزه اکثر کارخانه های سازنده اجازه می دهند که سرعت شاتر به صورت پیش فرض برروی 300/1 باشد. ولی بعضی از کارخانه ها هم هستند که تنظیمات را زیر این سرعت  قرار می دهند و این خود باعث تاری تصاویر در زمان شب می شود.

کاربران همچنین باید بدانند که تاری تصاویر در حال حرکت ممکن است بخاطر عوامل دیگری نیز باشد به طور مثال مقدار زیاد نویز دیجیتالی یا همان DNR واقعی هم باعث ایجاد تاری در تصاویر در حال حرکت می شود. جالب است که بدانیدWDR  واقعی هم باعث ایجاد تاری در تصاویر در حال حرکت می شود. مادامیکه بخواهید چند بخش در تصویر را که در معرض سرعت شاتر با کمی حرکت در تصویر قرار گرفته اند را با هم ترکیب کنید تا بتوانید تصویر WDR را ایجاد کنید این کار باعث کمی تاری شبیه به تاری سرعت شاتر در تصویر می شود.

اما همه اینها دلایل مختلفی دارند و به همین خاطر کارشناسان دوربین مداربسته نیاز دارند تا کمی تغییرات در تنظیمات داشته باشند تا در نهایت یک تصویر شفاف برای گرفتن بهترین نتیجه بدست بیاورند.

 

نظرات بازدیدکنندگان