آموزش نصب دوربین مداربسته

آموزش نصب دوربین مداربسته

اگر به دنبال یادگیری نصب دوربین مداربسته هستید این را بدانید که نصب دوربین مداربسته خیلی آسان است و خیلی ها توانستند سریع این نصب را یاد بگیرند. اما نصب حرفه ای و اصولی دوربین مداربسته نیازمند یادگیری مداوم است و شاید سالها طول بکشد تا فردی نصاب حرفه ای شود.

انواع نصب دوربین مداربسته

ما کلا 2 مدل نصب برای دوربین های مداربسته داریم اولی مبتنی بر بستر آنالوگ و دومی مبتنی بر بستر شبکه میباشد. اولی را کسانی که سابقه صوتی تصویری دارند و یا اگر هم ندارند در منزل خودشان آنتن تلویزیون یا ماهواره را راه اندازی کرده اند می توانند راحت یاد بگیرند و دومی را شبکه کاران یا کسانی که با علم شبکه آشنایی دارند و حداقل یکبار کابل شبکه را سوکت زده اند.

آموزش دوربین مداربسته AHD

قبل از شروع آموزش نصب دوربین مداربسته AHD ابتدا بیاییم مراحل نصب این دوربین را بررسی کنیم.سعی میکنم کمی اصولی تر نصب دوربین مداربسته را بنویسم.

مراحل نصب دوربین مداربسته AHD

  • بررسی محل نصب و جانمایی دوربین ها
  • انتخاب دوربین مورد نظر مطابق با محل های منتخب
  • نصب فیزیکی دوربین های مداربسته در محل های منتخب
  • سیمکشی
  • سربندی
  • نصب دستگاه DVR و تنظیمات
  • تست و بررسی نهایی
بررسی محل نصب و جانمایی دوربین ها

قبل از هر چیزی بودجه خود را درنظر داشته باشید چراکه مهمترین عامل در جانمایی دوربین ها میباشد. این را بدانید که از نظر کارشناسان سیستم های نظارتی دوربین مداربسته جانمایی بدون نقطه کور میباشدیعنی آنقدر دوربین باید نصب کنید

1-نقطه کور به هیچ عنوان در محل نداشته باشید.

2-قاعده همپوشانی را رعایت کرده باشید ولی متاسفانه به خاطر شرایط بد اقتصادی کشور نمیتوان این اصل ها را در سطوح عام مردم رعایت کرد چرا که هزینه های زیادی در بر دارد. توصیه مینماییم که نقاط داخلی و محل های بیرونی حداقل 2 دوربین که همدیگر را پوشش دهند درنظر بگیرید تا خدای نکرده به دوربین ها از پشت آسیب نزنند.

انتخاب دوربین مداربسته مناسب

درنظر داشته باشید که دوربین مداربسته مناسب هر محل با محل دیگر فرق میکند. این درست است که اکثر فروشنده های دوربین مداربسته با ظاهر های مختلفی ارائه میدهند ولی اکثرا کاربرد یکسانی دارد و شاید این نیازمند تحقیق بیشتر باشد.

دوربین مداربسته AHD با قابلیت WDR مکانیکی : مناسب جهت مکان هایی با نور نامناسب که تصاویر چهره افراد در این مکان ها سیاه میشود.مثال: اکثر پارکینگ ها و مغازه های شیشه ای آفتاب خور و محل هایی دارای پروژکتور قوی و ...

دوربین مداربسته استارلایت: قابلیت دید درشب رنگی برای نظارت محیط های بیرونی یا فضاهای بزرگی که با یک دوربین پوشش میدهند چراکه دوربین دیددرشب معمولی فقط یک قسمت را پوشش میدهد و بقیه قسمت ها ناشناس می ماند.

دوربین مداربسته سوپر واید: محل هایی که خیلی تنگ و باریک هستند با دوربین های معمولی نمیتوان تمام محل را پوشش داد مثل کابین آسانسور یا راهرو و یا فضاهای خیلی بزرگ که فقط یک دوربین میخواهید نصب کنید.دوربین مداربسته پلاکخوان: این دوربین ها توانایی خواندن پلاک در روز و شب را دارند.

دوربین مداربسته با لنز وریفوکال: این دوربین ها قابلیت زوم بر روی نقطه خاصی را دارند مثلا شما دوربینی را میخواهید در یک نقطه نصب کنید ولی مد نظر شما کمی دورتر روی میز صندوق میباشد و میخواهید تصاویر آنجا را واضح داشته باشید.

نصب فیزیکی دوربین مداربسته

این قسمت آسانترین قسمت میباشد چرا که اگر دست به آچار و دریلتون خوب است دست به کار شوید ، پایه دوربین را روی دیوار یا محل موردنظر قرار دهید.سوراخ ها را با ماژیک علامت گذاری کرده و سوراخ کنید رولپلاک را داخل سوراخ قرار داده و دوربین را با پیچ محکم نصب کنید.

سیم کشی دوربین مداربسته:

حالا نوبت سیم کشی است. محلی که قرار است دستگاه DVR یا همان ضبط کننده تصاویر را قرار دهید مشخص کنید و از آنجا سیمهایتان را بگشید . توجه داشته باشید برای زیباتر شدن کار از داکت های پلاستیکی استفاده کنید. اگر تعداد سیمهایتان نهایت 2 تا است می توانید از داکت 2 یا 2/5 استفاده کنید. اگر دوربین شما در محیط بیرون قرار است نصب شود توجه داشته باشید این غیر اصولی و غیر استاندارد است که دوربین شما بدون محافظ در معرض دسترسی قرار گیرد می توانید از لوله های فلکسی استفاده کنید.

نکته:
  • کابل خود را خواهشا کنار کابل فشار قوی نکشید.
  • کابل نباید تکه شود و زخمی شود و آسیب ببیند.
  • هر دوربین مداربسته یک کابل RG-59 برای تصویر نیاز دارد و به یک برق.

سیم کشی برق دوربین مداربسته

برق برای هر دوربین نیاز است  ، به این صورت که می توانید از یک منبع تغذیه مرکزی استفاده کنید و کابل تصویر به همراه برق هم بخرید و راحت به هر دوربینی یک برق و کابل تصویر بدهید.

اینجا باید در نظر داشته باشید که طول سیم کشی شما نباید از 30 الی 40 متر بیشتر شود چرا که 12 ولت برای مسافت زیاد توصیه نمی شود.

راه دوم سیم کشی برق دوربین مداربسته این است که جداگانه برق 220 ولت را به نزدیک هر دوربینی برسانید و در کنار هر دوربین یک آداپتور 12 ولت 2 آمپر بگذارید.

نکته: برق مصرفی برای دوربین در حالت روز کمتر از 1 آمپر می باشد ولی توصیه مینماییم برای هر دوربین یک آداپتور 2 آمپر در نظر بگیرید زیرا آمپرها الان واقعی نیستند و در زمان شب که دید در شب روشن میشود آمپر اضافه نیازمند است.

سربندی و سوکت زدن:

حال نوبت آن است که سر و ته سیم های تصویر را سوکت بزنند، سوکت مورد نظر سوکت BNC نام دارد که شباهت زیادی به سوکت های آنتن تلویزیون دارد. ابتدای کابل خود را 1 سانت از روکش PVC کوتاه کنید سپس شیلد یا همان سیم های بافته شده را مشاهده می کنید. 

دم سوکت BNC را درآورده و داخل کابل قرار دهید سپس شیلد را به عقب برانید و 2 میلی متر از روکش مغزی را کوتاه کنید پیچ مغزی را شل کرده و داخل سوراخ قرار دهید 2 لبه تیغه را از هم کمی باز کرده تا کابل به همراه شیلد عقب رانده شده داخل آن قرار گیرد حال پیچ را سفت کرده و 2 لبه ی تیغه را روی هم محکم کنید تا کابل  شیلد را محکم در آغوش گیرد و دم سوکت را ببندید.

نکته: حتما توجه داشته باشید مغزی و شیلد به هم اتصال نداشته باشند حتی یک ذره

نصب دستگاه DVR و تنظیمات

دستگاه های DVR به طور طبیعی دارای هارد و یا حافظه برای ظبط نیستند و حتما میبایست یک هارد برای آن تهیه نمود. حتما توجه داشته باشید از هاردهای مخصوص دوربین مداربسته استفاده کنید. درب کیس DVR را باز کنید 2پیچ در کنار و 3 پیچ در پشت درب موجود است . از داخل پک DVR پیچ های مخصوص هارد را پیدا کرده و هارد را در محل 4 سوراخ کف DVR متصل کنید یک کابل برق و یک کابل دیتا هم دارد که اصطلاحا به آن SATA میگویند . توجه داشته باشید که کابل ها را اشتباه نمی توانید بزنید و هر سوکت جای خود را دارد . حال درب کیس را ببندید و آداپتور دستگاه را وصل کنید و دستگاه را روشن نمایید. یک موس جهت کنترل دستگاه داخل پک موجود است که به یکی از USB هایتان متصل نمایید.

تنظیمات دستگاه DVR 

1-تنظیمات قالب بندی هارد:حتما برای اولین بار میبایست هارد را فرمت کنید.

2-تنظیمات ساعت و زمان دستگاه: ساعت و تاریخ دستگاه را چک کنید.

3-تنظیمات ضبط:کانال هایی که خالی هستند نیاز به ضبط ندارند چراکه حافظه را بی خود پر می کنند.

4-تنظیمات انتقال تصویر

تست و بررسی نهایی:

تمام دوربین ها را در حالت روز و شب تست کنید ، جهت دوربین هارا تنظیم کنید.

نظرات بازدیدکنندگان