Adaptive IP در دوربین های مداربسته چیست؟

Adaptive IP در دوربین های مداربسته چیست؟

adaptive IP  در دوربین های مداربسته چیست؟

شاید تا به امروز با گزینه adaptive ip در دوربین های تحت شبکه برخورد کرده اید و سوال برایتان بوجود آمده که این گزینه چیست؟ مطالب زیادی در دنیای اینترنت بابت این گزینه نیست ولی خب ببینیم و بررسی کنیم که چیست و چه کاربردی دارد؟

D

C

B

A

 10

  1

168

192

 10

  2

168

192

آدرس  ip یک شماره آدرس می باشد که قوانین کامل آن را در دوره های مقدماتی شبکه میتوانید یاد بگیرید. مثلا یک دوربین تحت شبکه یا یک لپتاپ با آدرس 192.168.1.10 با یک دستگاه دیگر به آدرس 192.168.2.10 نمیتواند ارتباط برقرار کند زیرا کلاس این دو آدرس با هم یکی نیست.

 

یک توضیح کوتاه:

این دو آدرس با هم ارتباطی ندارند زیرا عدد اول که 192 باشد یعنی باید A و B و C هر دو آدرس دقیقا مثل هم باشد. D هرچی باشد مهم نیست و می توان ارتباط را برقرار کرد.

DHCP چیست:

در هر شبکه ای حالا فرق نمیکنه دوربین مداربسته یا کامپیوتر یک سرور در نظر میگیرند به نام DHCP که وظیفه آن این است که بار سخت آدرس ip دادن به دوربین مداربسته تحت شبکه یا کامپیوتر را از دوش شما بردارد و طبق اصولتعریف شده به دوربین ها ip بدهد.

نکته: وقتی شما با موبایل خود به مودم wifi منزل دوستتان وصل می شوید مودم ها اغلب DHCP دارند و به گوشی شما یک آدرس ip می دهند تا گوشی شما بتواند به اینترنت متصل گردد.

APIPA چیست؟

APIPA یا آدرس خصوصی یکی از ویژگی های سیستم عامل ویندوز است کامپیوتر را قادر می سازد زمانی که سرور DHCP در دسترس نیست یک آدرس ip  اختصاص می دهد.

امروز در دوربین های مداربسته گزینه adaptive ip همانند APIPA عمل میکند و بدون درنظر گرفتن سرور DHCP یک آدرس به خود اختصاص می دهد. خیلی وقت ها پیش می آید که خوب عمل کرده ولی خب بعضی وقت ها ممکنه باعث ایجاد دردسر برای نصب های دوربین مدار بسته شده چرا که آدرس ثابت نیست و اگر دوربین به دستگاه متصل نباشد این آدرس ممکن است عوض شود. خب سوال پیش می آید که چگونه می توان این آدرس را پیدا کرد؟

طریقه پیدا کردن آدرس adaptive ip

اگر دوربین مداربسته ip شما به شبکه متصل است و شما دوربین تحت شبکه خود را به حالت کارخانه بازگرداندید باید بگویم کار برای شما کمی سخت تر میشود چرا که اگر دوربین ip شما دارای ویژگی adaptive ip باشد و با ریست دوربین این گزینه فعال شود دوربین را می بایست از شبکه جدا کرده و مستقیما به لپ تاپ متصل نمایید. کارت شبکه لپ تاپ شما یک آدرس دستی باید داشته باشد و دوربین بلافاصله بعد از خاموش روشن کردن یک آدرس از رنج کارت شبکه از APIPA دریافت میکند که موقت است. ولی شما می توانید با نرم افزار ip scanner  آدرس آن را پیدا کنید  بلافاصله از طریق internet explorer وارد کنسول وب دوربین شوید و تیک adaptive ip را بردارید و یک ip دستی به دوربین خود بدهید.

 

آیا آدرس ip دوربین DHCP باشد بهتر است یا دستی ip بدهیم؟

اگر شما دوربین خود را روی DHCP بگذارید دوربین از سرور DHCP که میتواند یک مودم باشد ip میگیرد و طبق تنظیمات DHCP یه مدت این ip به دوربین شما تعلق میگیرد ولی خب معلوم نیست اگر دستگاه های دیگر به شبکه شما متصل بشه چی پیش می آید توصیه میکنم ip دستی بدهید و یک رنج خصوصی برای دوربین های خود در نظر بگیرید مثلا بیایید 192.168.1.200 تا 192.168.1.210 را برای 10 عدد دوربین خود درنظر داشته باشید. حالا چرا 200 تا 210؟ زیرا ممکن است موبایل یا لپ تاپی به شبکه شما متصل بشه و DHCP شروع کنه از عدد 2 ip بده به بالا اون موقع کلی فضا دارید تا به دوربین های شما برسه.

نظرات بازدیدکنندگان